MUDr. Kateřina Táborská

EXCIMER SYSTÉM 308 nm

Léčba psoriázy (lupénky), vitiliga ev. dalších kožních projevů

Excimerové 308 nm UV světlo je monochromatické excimerové světelné záření používající XeCI jako zdroj záření pro vyvolání apoptózy buněk a zlepšení syntézy pigmentu. Díky svému přesnému zacílení je tento způsob léčby velmi efektivní u mnoha kožních nemocí. Pro jeho vysokou účinnost, časovou nenáročnost a minimální vedlejší účinky se jedná o velmi efektivní způsob léčby psoriázy (lupénky), vitiliga, kožních ekzémů příp. dalších kožních onemocnění.

Léčba tímto přístrojem je rychlá, bezbolestná a pro pacienta časově nenáročná.

Psoriáza – lupénka

Psoriatická ložiska snesou oproti zdravé kůži daleko vyšší dávky UVB záření a toto právě dokáže excimerové světlo vytvořit. Výhodou je také naprosto přesně cílený paprsek, který dopadá pouze na postižené  místo a zdravou kůži nepoškodí. Záření je také několikanásobně intenzivnější než u ostatních druhů UV lamp. Excimerové světlo je na pokožku vedeno aplikačním otvorem na koncovce přístroje, který se přizpůsobuje velikosti ložiska.

Po 2 – 3 týdnech již pacienti většinou pozorují viditelné zlepšení a optimálního výsledku je dosaženo po 6 – 12 ti sezeních.

Na tato sezení může pacient přicházet 1-2x týdně. Celá procedura zabere cca 15 – 20 min.

Excimerovým laserem lze také snadno ozářit oblasti, které jsou tradičními metodami léčby těžce přístupné nebo často na léčbu nereagují. Jsou to například vlasatá část hlavy, dlaně či chodidla.

Léčbu psoriázy excimerovým světlem hradí zdrav. pojisťovna MV, VOZP, ČPZP, s ostatními zdravotními pojišťovnami vedeme intenzivní jednání.

Při platbě v hotovosti je účtována cena od 200,- do 500,- Kč dle rozsahu ošetřovaných lokalit. Je nutná vstupní konzultace u našeho lékaře.

Vitiligo

Excimerové světlo lze použít nejen na léčení psoriázy, ale také vitiliga. Vitiligo je kožní onemocnění, při němž dochází ke ztrátě buněk, tvořících kožní pigment. Projevuje se tak, že má pacient na těle světlé, jasně ohraničené skvrny bez přítomnosti pigmentu.

A tak jako u léčby lupénky je excimerovým světlem ozařováno přímo postižené místo. Frekvence aplikace excimerové světelné terapie je ideální též 1-2x týdně, jen počet sezení, kdy se již objeví žádaný efekt, je větší než u lupénky.

Terapii excimerovým světlem lze používat i při zhoršených projevech ekzému, seborhoické dermatitidy či ložiskového výpadu vlasů – alopecie areata.

Léčbu excimerovým světlem u vitiliga, atopického ekzému či jiných diagnóz zdravotní pojišťovny nehradí.